graciak.hu

Szeretetreméltóság, báj, jóság – mi Nők, ilyenek vagyunk, a Gráciák minket Nőket jelent!

TikTok na persze – avagy a gyermek az internet hálójában

Szerző: | 2020. szeptember 07.

Nem, nem tudom pontosan mi az a TikTok, valami videós izé, nem érdekelt eddig, mert hát még kicsi a gyerek. De tegnap egy mondat ütötte meg a fülem: na, persze, TikTok, lesz itt neked mindjárt csitt-csatt, te gyerek! … és bizony azóta segítségül hívtam legjobb barátom, a gúglit és kiokosítottam magam a témában. 

…mert hát anya vagyok, mindent tudnom kell, és a gyerek mégiscsak egy szempillantás alatt nő fel és majd tuti neki is lesz ilyen TikTok – Csitt-Csatt izé… 

Ez egy 2012-ben fejlesztett, természetesen kínai alkalmazás, amúgy én tavaly hallottam először róla, aztán tegnap. Ez az alkalmazás lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy rövid zenei és szinkronizáló videókat készítsenek 3–15 másodpercig, és rövid ismétlődő videókat 3–60 másodpercig.

A TikTok saját magát így jellemzi: „Több ebből, kevesebb abból. A TikTok az idődnek az a része, amikor nem kell jól viselkedned.” És ezek után igencsak jogosan merül fel a kérdés: kell féltenünk a gyerekeinket ettől? 

Nagyon sokan írtak a témában, nagyon sok vélemény fogalmazódott meg ezzel kapcsolatban. Amivel mind egyet érthetünk, hogy egy ilyen alkalmazást nem direkt ártó szándékkal fejlesztenek. Nem egy ilyen alkalmazás fog ártani a gyermekünknek. 

A gyermeknek az árt, ha nem kontrolláljuk az internetes tevékenységét. … mert nyilván kizárni onnan nem tudjuk, hiszen a digitalizáció már a mama csipkés terítője alatt fekszik, még ha csak hetente egyszer is csörög be messengeren, akkor is ott van. 

Fontos, hogy ha szülőként a gyermekünk kezébe adunk egy okoskészüléket és csatlakoztatjuk a világhálóhoz, akkor annak minden előnyét, hátrányát és veszélyét is megismertessük vele. És fontos, hogy mindig szemmel tartsuk, hogy miként is szörföl a neten. 

A TikTok tehát nem veszélyesebb a Facebooknál vagy az Instagramnál, mint minden esetben, az alapkoncepció jó. A probléma a felelőtlen használatban van. Felelősségre pedig mi, felnőttek tudjuk megtanítani a gyermekeinket. És mi felnőttek honnan kaphatunk ehhez segítséget? Ide kattintva te is minden kérdésedre megtalálhatod a választ, a cikk megosztásával, pedig eljuttathatod más szülőkhöz is!

Kiemelt kép: Unsplash

Pin It on Pinterest