Siker, pénz, csillogás. Őszinte elismerések, dicséretek, bókok árasztják el. Látszatra minden tökéletes. Ám ő minden este azzal a gondolattal hajtja fejét álomra, hogy attól retteg, hogy lelepleződik és kiderül, hogy csupán egy imposztor: egy csaló, szélhámos nőszemély. Emma Watson és Meryl Streep. Megvannak? Nos, ők is megtapasztalták az imposztor szindrómát.
Az imposztor szindrómában szenvedők biztosak abban, hogy sikereiket nem saját maguknak köszönhetik. Úgy vélik, csupán a véletlen műve, hogy elértek valamit, vagy pusztán szerencséjük volt. Emiatt csalónak érzik magukat, és folyton attól félnek, hogy mindez egyszercsak kiderül és ott állnak majd szégyenkezve megvető szempárok kereszttüzében.
A sokak által áhított csábító külcsín mögött, sokszor egy önmagát folyamatosan marcangoló lélek bújik meg igazából. Kutatások szerint az emberek 70%-a esik át ezen életük során, főként sikeres nők.
A jelenség azonban nem csak a nőkre vagy csak a sikeres emberekre korlátozódik. Erről beszélünk akkor is, ha jó jegyet kapunk egy vizsgán vagy, ha új munkát kapunk és úgy érezzük, mindezt nem érdemeljük meg, csupán egy szerencsés véletlen következménye.
A szindróma jellemzője, hogy a személy folyamatosan alábecsüli képességeit, bár azok a valóságban igenis kiemelkedőek. Önmagát és munkáját értéktelennek tartja, mindeközben pedig retteg attól, hogy megtéveszti környezetét és előbb-utóbb ez ki is fog derülni. Önbecsülése alacsony, folyamatosan másokhoz hasonlítja magát, akik jobbak mindenben, ezzel egyre mélyebbre rántva önmagát a tévképzetekbe. A lécet nagyon magasra teszi, egy apróbb hiba megbocsáthatatlan, a minimum a száz százalék.
Mit tehetünk mégis ha felismertük magunkon a szindróma jeleit?
Az első lépés mindig a felismerés, hogy valami nem stimmel velünk. Ha elfogadjuk, hogy mi a baj, ha elfogadjuk, hogy nem vagyunk benne egyedül, akkor az már fél siker.
Ha felvállaltuk, igyekezzünk beszélni a minket gyötrő gondolatokról. Ugyanakkor ezzel párhuzamosan fontos lépés, hogy felvállaljuk a sikereinket is. Ezt is meg kell tanulni! Elhinni, ha elismerést kapunk. Elhinni, hogy az nem valami szerencsés csillagegyüttállás következménye, hanem igenis saját, személyes sikerünk.
Ne hasonlítsuk magunkat másokhoz. Mindig lesz jobb, szebb, gyorsabb, okosabb. Ennek semmi értelme! A feladat, hogy elfogadjuk hibáinkat és reális elvárásaink legyenek önmagunkkal szemben.
Plusz egy jó tanács: Te is pont olyan értékes vagy, mint a kollégád, vagy a példaképed, akik nagy valószínűséggel szintén átestek mindazon, amin most te. Senki sem tökéletes! Mindünknek joga van sikeresnek lenni!
Kiemelt kép: Unsplash
Ha tetszett a cikk, oszd meg!