A kerek erdőn át, ott ahol a mókus is táncra hív, ott, ahol nyüzsög a természet, játékra csábít Tulipán manó. Vállára veszi a nagyvilágot, elkergeti a telet, száz kalandon keresztül előcsalogatja a tavaszt és az őszt. Itt életre kelnek a fák, és izgalmas kalandra csábítanak Tulipán manó barátai.
Németh Katalin, háromgyerekes családanya, Tulipán Manó megmegalkotója, valamint a Család hívogató című verseskötet szerzője. Elsősorban gyermekverseket ír, melyeket az előbb említett két kötetben olvashat a nagyérdemű, de olvashatunk tőle verseket a szerelemről és a hazáról is, itt a Gráciákon is. Több pályázaton is nyert, a Szárnypróbálgatok című kötetben is jelent meg írása. Novelláit még rejtegeti előlünk, de reméljük, hamarosan azokból is olvashatunk a Gráciákon.
És, hogy ki is Németh Katalin? Olvasd el vele készült interjúnkat!
– Mit érdemes tudni rólad? Mi vesz rá egy tizennégy éves lányt, hogy írjon? És miért pont gyerekverseket?
– Tizenévesen így bújtam el a világ elől, és beköltöztem a saját kis világomba. Akkor az irodalomtanáromnak mutattam meg a verseimet, aki azt mondta, mindenképp folytatnom kell ezt a pályát. Anyukám is sokáig féltve őrizte ezeket a verseket, amiket ma már gépre vittem, és később majd szívesen megmutatom, honnan is indult a versírás.
– Hogy született meg Tulipán Manó?
– Nagyon szeretem a tulipánokat, mindig is kötődtem ehhez a virághoz, így ez adta az ihletet is. Mindig jelen volt életemben a tulipán, gyermekként óvodai jelként, az esküvőmön pedig a virágcsokrokban. Ebben a kötetben a kis manó az erdei barátaival ismerkedik, hozza el a tavaszt.
– Mesélj picit a Család hívogatóban olvasható versekről!
– A kötet első felében családi versek találhatók, amik például az én családomról is szólnak, a kislányomról is. A gyermekversek még kezdetlegesnek mondhatók, de úgy érzem ezt az évek során sikerült fejleszteni. A rajzokat a jáki és a csepregi iskola diákjai készítették, akik nagyon örültek a felkérésnek, a fő rajzokat pedig egy kedves ismerős anyuka grafikálta.
– A két megjelent kötetből van kedvenc versed?
– Az elsőből a kislányomhoz írt vers: Az első karácsonyod. A másodikban zömmel mesék vannak, de a karakter úgy a szívemhez nőtt, nem tudok kiemelni egyet.
– Mégis, hogy van időd a gyereknevelés és rengeteg egyéb tennivaló mellett az írásra?
– Az írás kikapcsol és úgy érzem nem tudnék létezni nélküle, ha nem vagyok otthon, mindig van nálam papír és toll, hogy leírjam, ami épp foglalkoztat.
– Voltál már mélyponton, amikor nem tudtál írni? Vagy folyamatosan tudsz ihletet meríteni valahonnan?
– Folyamatosan írok. Még 28 évesen kaptam egy kritikát, ami után nehezen tudtam írni, de a férjem mondta, hogy ezeket meg kell fogadni, fejlődni kell és folytatni.
– Ki a kedvenc költőd, íród? Van példaképed?
– Ady Endre, még gyermekkoromban nőt a szívemhez szerelmes versei miatt, akkor én is jórészt azokat írtam.
– Mik a terveid a jövőre nézve? Tervezel újabb könyvet kiadni?
– Igen mindenképp, bár most két kötetem is a fiókban pihen és kiadóra vár. A novellás kötetem inkább a nagyobb korosztálynak szól, nagymamám elvesztését segített feldolgozni, a másik gyermekeknek szól, a Családi hívógatóhoz hasonló, bár ebben mesék is találhatóak.
– És végül, ha már gyerekversek, mit üzensz a gyerekeknek?
– Amíg a gyermekeim óvodások voltak, én olvastam nekik minden este meséket, de most már a legnagyobb tud olvasni és rabul ejtette az olvasás. Képzelj el egy világot magadnak, ahol végre te lehetsz a főszereplő, ahol senki sem lát, így egy percre te is a mese részese lehetsz, és persze a történet a te kis titkod marad.
#NémethKatalin #Interjú #TulipánManó #Családhívógató #Napivers
Ha tetszik az oldalt oszd meg és ajánld ismerőseidnek!